Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Cieszynie oferuje pomoc w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych chorym, samotnym, starszym oraz wszystkim innym potrzebującym wsparcia mieszkańcom Cieszyna.
Usługi opiekuńcze
Usługi opiekuńcze świadczone są przez opiekunów. Obejmują swoim zakresem:
- usługi gospodarcze polegające m.in. na dokonywaniu zakupów, karmieniu chorego, utrzymywaniu w czystości otoczenia chorego, paleniu w piecu, przynoszeniu węgla, zamawianiu wizyt lekarskich, realizacji recept, dostarczaniu obiadu ze stołówki, udzielaniu pomocy w przygotowaniu posiłków, udzielaniu pomocy w załatwianiu spraw urzędowych,
- usługi pielęgnacyjne polegające m.in. na myciu, kąpieli, czesaniu i ubieraniu chorego, zmienianiu bielizny osobistej i pościelowej, układaniu chorego w łóżku, zapobieganiu powstawaniu odleżyn i odparzeń, zmienianiu opatrunków, pomocy przy załatwianiu potrzeb fizjologicznych, stałym kontakcie z lekarzem pierwszego kontaktu i pielęgniarką środowiskową oraz stosowaniu pielęgnacji zleconej przez lekarza, zapewnianiu kontaktów z otoczeniem i środowiskiem.
Do szczególnych potrzeb osób wynikających z rodzaju ich schorzenia lub niepełnosprawności dostosowane są specjalistyczne usługi opiekuńcze, które obejmują:
- kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, leczenia, rehabilitacji, prowadzenie treningów umiejętności samoobsługi i umiejętności społecznych oraz wspieranie także w formie asystowania w trakcie codziennych czynności życiowych, interwencje i pomoc w życiu w rodzinie, pomoc w załatwianiu spraw urzędowych, wspieranie i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia, pomoc w gospodarowaniu pieniędzmi,
- pielęgnację, jako wspieranie procesu leczenia,
- rehabilitację fizyczna i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu,
- pomoc mieszkaniową,
- zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć.
Inny rodzaj specjalistycznych usług opiekuńczych dotyczy osób z zaburzeniami psychicznymi. Pomoc tej kategorii naszych podopiecznych obejmuje:
- uczenie i rozwijanie umiejętności niezbędnych do życia poprzez m.in. kształtowanie umiejętności zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych i umiejętności społecznego funkcjonowania, motywowanie do aktywności, leczenia i rehabilitacji,
- pielęgnację, jako wspieranie procesu leczenia,
- rehabilitację fizyczną i usprawnianie zaburzonych funkcji organizmu,
- pomoc mieszkaniową,
- zapewnienie dzieciom i młodzieży z zaburzeniami psychicznymi dostępu do zajęć rehabilitacyjnych i rewalidacyjno-wychowawczych.