Pracownicy zespołu:
- Agnieszka Kołeczko
- Wojciech Piszczek
Dyżury w Puncie Wolontariatu :
W każdy wtorek w godzinach 13:30 - 15:30 ul. Srebrna 4
( Filia Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej)
Tak działamy :
https://www.youtobe.com./watch?v=37UJKtrdm8o
KIM JEST WOLONTARIUSZ?
Wolontariusz jest osobą niosącą pomoc innym potrzebującym, nie pobierając za to żadnego wynagrodzenia. Wolontariusz z Punktu Wolontariatu jest osobą niosącą uśmiech najuboższym - a więc najbardziej potrzebującym mieszkańcom Cieszyna, jak i również w zależności od potrzeb mieszkańcom powiatu (m.in. przy Dniu Godności Osób Niepełnosprawnych), województwa ( m.in. Pikniku z Nadzieją) oraz całego świata ( m.in. przy Mistrzostwach Świata w Piłce Nożnej Ulicznej - Poznań 2013).
Wolontariusz z PW jest coraz bardziej doceniany i zapotrzebowany, ponieważ nie działa dla własnego "JOŁ!" jest dobrze przygotowany do swojej pracy, jest regularnie superwizowany, jest poddawany akcji burzenia schematów myślowych, czuje, że tu można się rozwijać i nabywać doświadczenia i kompetencji, na spotkaniach PW tworzy się atmosfera wsparcia i życzliwości, jest chwalony nie ma zgody na " wszystko na raz" otrzymuje szczere informacje ( czasem trudne), staje się wrażliwy na potrzebę niesienia pomocy i uczy się pomocy instynktownej, jego praca opierana jest na wartościach !
Wolontariusz PW jest świadomy, że jego zadaniem jest ZANIEŚĆ UŚMIECH - poprzez swoje ręce, nogi, słowa, gesty, czas, pracę... zanieść uśmiech tam, gdzie go brakuje, gdzie trudno o radość i tam, gdzie się pojawia widząc dobrze wykonaną pracę.
CELE PROGRAMU :
- tworzenie grupy wolontariuszy współpracujących z MOPS Cieszyn,
- aktywna integracja środowiska lokalnego
- wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci i młodzieży
- współpraca z instytucjami i organizacjami w tworzeniu woelopoziomowego systemu wolontariatu w
Gminie Cieszyn
- diagnozowanie potrzeb i problemów społecznych środowiska lokalnego,
- aktywizacja osób starszych, emerytów do pomocy innym,
- wspomaganie rozwoju psychofizycznego dzieci i młodzieży,
- urozmaicenie czasu wolnego pacjentom oddziału pediatrycznego szpitala w Cieszynie,
- aktywizacja i wsparcie osób starszych, niepełnosprawnych poprzez wsparcie wolontariuszy.
- aktywizacja młodzieży - uczniów szkół ponadgimnazjalnych i studentów - do podejmowania działań
wolontarystycznych
- edukacja i dokształcanie wolontariuszy w zakresie m.in. komunikacji i relacji interpersonalnych,
pracy socjalnej, pedagogiki, jak i również warsztaty rozwoju osobistego,
- rozwijanie u wolontariuszy doświadczenia i kompetencji, potrzeby samokształcenia się,
umiejętności aktywizowania środowiska lokalnego.
MIEJSCE REALIZACJI PROGRAMU :
- szkoły podstawowe gminy Cieszyn,
- Punkt Wolontariatu przy MOPS w Cieszynie,
- miejsce zamieszkania beneficjenta
- inne według potrzeb
ODBIORCY PROGRAMU :
- uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych,
- dzieci w wieku przedszkolnym z rodzin z trudnościami opiekuńczo - wychowawczymi,
- dzieci i młodzież przebywająca na Oddziale Pediatrii Szpitala śląskiego,
- osoby starsze i niepełnosprawne,
- studenci i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych,
- mieszkańcy Cieszyna,
- inne osoby znajdujące się w potrzebie w tym głownie klienci MOPS Cieszyn.
Realizowane programy :
- DOUCZANIE Założeniem programu jest pomoc dzieciom uczęszczającym do szkół podstawowych i gimnazjum w nauce, oraz w odrabianiu zadań domowych. Spotkania odbywają się w domu ucznia, w jego szkole, bądź w Punkcie Wolontariatu - w zależności od możliwości lokalowych i sytuacji dziecka. Indywidualny kontakt dziecko - wolontariusz sprzyja nie tylko procesowi uczenia ale i również buduje relacje pomiędzy nimi, dając dziecku poczucie możliwości uzyskania wsparcia w miarę potrzeb.
- JUNIOR Program polega na wspólnych spotkaniach wolontariusza i dziecka w jego miejscu zamieszkania czy też w Punkcie Wolontariatu, czy przedszkolu. Jego celem jest wsparcie rozwoju psychofizycznego dziecka poprzez wspólną, kreatywną zabawę, zajęcia z wolontariuszem. Kontakt indywidualny, tak jak w przypadku poprzedniego programu, wpływa na tworzenie się więzi pomiędzy uczestnikami, zapewnianiu dziecku poczucia wsparcia. W jego trakcie możliwe jest również - w niektórych przypadkach nadrabianie braków kompetencji wychowawczych rodziców "Społecznik", tak jak w powyższym programie zdobywa się doświadczenie w kontaktach i pracy z dziećmi.
- ZIOMEK Idea programu opiera się na spotkaniach indywidualnych wolontariusza z osobą starszą, niepełnosprawną, podczas których "społecznik" nie tylko towarzyszy beneficjentowi, ale także niesie pomoc w czynnościach dnia codziennego. Spotkania mają częściowo charakter terapeutyczny poprzez możliwości zwierzenia się z trudnych spraw "wygadania się" czy powspominania. Kontakt indywidualny sprzyja budowaniu relacji, daje osobie starszej poczucie wsparcia, a wolontariuszowi umożliwia zdobywanie doświadczenia i mądrości życiowej.
- GRUPA SZPITALNA Głównym celem programu wolontarystycznego jest dotrzymanie towarzystwa i organizacja czasu ( głównie przez zajęcia świetlicowe) dzieciom przebywającym na Oddziale Pediatrii szpitala Śląskiego w Cieszynie. Obecność wolontariuszy w założeniu powinna sprawić że mali pacjenci oderwą się od swoich problemów związanych z chorobą i pobytem w szpitalu. Kontakt może mieć również charakter terapeutyczny.
- WOLONTARIAT AKCYJNY W ramach tego programu wolontariusze niosą pomoc w środowisku lokalnym ( ale i również regionalnym a nawet ogólnopolskim) w zależności od aktualnych potrzeb:
- przy okazji imprez okolicznościowych,
- wydarzeń sportowych, akcji,takich jak zbiórka żywności, czy też podczas
organizacji pomocy dla ofiar klęsk żywiołowych lub zdarzeń losowych,
przy przeprowadzkach starszych osób.
- gromadzenie dokumentów finansowych dotyczących wydatków na
realizację Programu zgodnie z przepisami o rachunkowości
w celu przedłożenia ich do finansowania,