Polityka prywatności i cookies >


Informacje - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej - Cieszyn

 

INFORMACJA 1:

 

 

Samopomocowy Klub Środowiskowy oraz

Dzienny Ośrodek wsparcia

 

 

Cieszyńskie Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego "WIĘŹ" w odpowiedzi na ogromne potrzeby środowiska, by nie pozostawić samym sobie ludzi borykających się z problemami zdrowia psychicznego, podejmują działania służące integracji społecznej.

 

SAMOPOMOCOWY KLUB ŚRODOWISKOWY oferuje bezpłatnie następujące wsparcie:

  • psychologiczne
  • poradnictwo socjalne
  • spotkania integracyjno-kulturalne, wycieczki, wyjścia do kina, na basen, itp.
  • zajęcia sportowe
  • zajęcia plastyczne, fotograficzne
  • spotkania z rodzinami

43-400 Cieszyn

ul. Bielska 4/8

(czynny w czwartki w godzinach od 11:00 do 14:00

środy w godzinach od 14:00 do 17:00 oraz w innych terminach, ustalonych wg potrzeb)

TEL: 781 318 080

 

 

 

 

Szczegółowe informacje na stronach: Cieszyńskie Stowarzyszenia Ochrony Zdrowia Psychicznego "Więź"

 

 

 

 

DZIENNY OŚRODEK WSPARCIA

 

 

 

DZIENNY OŚRODEK WSPARCIA oferuje pomoc i wsparcie poprzez wiele specjalistycznych zajęć mających na celu usprawnienie funkcjonowania społecznego. Ośrodek przyjmuje Osoby z terenu Powiatu Cieszyńskiego.

 

43-400 Cieszyn

ul. Bielska 4/12

czynny od poniedziałku do piątku

TEL: 33/8524-178

 

 

 

Szczegółowe informacje na stronach: Dzienny Ośrodek Wsparcia

 

 

 

INFORMACJA 2:

 

 

Pomoc i wsparcie dla niepełnosprawności 

 

 

Stowarzyszenie "DZIAŁAJMY RAZEM" TRIANON PL we współpracy z Karkonoskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych oferuje osobom niepełnosprawnym, rodzinom, opiekunom oraz pracodawcom porady w zakresie problematyki społeczno-zawodowej, porady prawne, psychologiczne, pośrednictwo pracy.

 

 

 

Punkt Informacji i Wsparcia Osób Niepełnosprawnych w Cieszynie

 

 

 

 

INFORMACJA 3:

 

Telefon zaufania - zachowania behawioralne

 

 

Instytut Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego uruchomił telefon zaufania

801 - 889 - 880

dedykowany osobom cierpiącym z powodu uzależnień behawioralnych oraz ich bliskim.

To telefon zaufania dla osób uzależnionych od hazardu, internetu, seksu, zakupów, pracy czy jedzenia.

Działalność telefonu zaufania obejmuje:

  • prowadzenie konsultacji telefonicznych dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich
  • rozwijanie i udostępnianie bazy informacji o lokalnie działających specjalistach i instytucjach prowadzących terapię uzależnień behawioralnych
  • prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych na temat uzależnień behawioralnych



szczegóły:http://www.psychologia.edu.pl/kryzysy-osobiste/telefon-dla-osob-uzalenionych-behawioralnie.html

 

 


 
  INFORMACJA 4:

 

!!! XVIII Szkoła Wczesnej Profilaktyki !!!

 

W dniach 28 - 29 listopada 2013 oraz 2 grudnia w Cieszynie odbyła się kolejna edycja Szkoły Wczesnej Profilaktyki organizowanej przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, we współpracy z Zespołem Szkół Technicznych oraz Gimnazjum nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi.

 

Cykl warsztatów na SzWP obejmował zagadnienia związane z profilaktyką antyalkoholową, wczesną profilaktyką oraz prewencją mającą na celu minimalizowanie zagrożeń związanych z eksperymentowaniem z  narkotykami, podjęto także tematy dotyczące seksualności człowieka.

 

Tegoroczne warsztaty SzWP poza przekazem merytorycznym, zwracały szczególną uwagę na wspieranie właściwej komunikacji w grupie, zapobieganie odrzuceniu i atomizacji  grupy, integrowanie zespołów klasowych wokół pozytywnych wartości, przede wszystkim: tolerancji i akceptacji. Ponadto miały na celu wsparcie młodych ludzi w procesie poszukiwania własnych wzorców oraz w/w wartości.

 

Warto podkreślić, iż zajęcia były prowadzone głównie w formie dramy brytyjskiej, co umożliwiło głębokie zaangażowanie uczestników w „profilaktyczną historię". Taka metoda pracy pozwoliła na wymianę doświadczeń uczniów, co pomogło spojrzeć na określone wydarzenia i problemy z różnych perspektyw. Użycie tego rodzaju techniki w pracy z młodzieżą pozwoliło na wykorzystanie ich potencjału intelektualnego, emocjonalnego, wyobraźni, a także zmysłów, ciała i gestów. Dodatkowym atutem zajęć było zaangażowanie wszystkich członków klasy, nie tylko tych ogólnie uznawanych za aktywnych, ale i tych „słabszych".

 

Zajęcia przeprowadzone były przez osoby, posiadające odpowiednie kwalifikacje oraz długoletnie doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą, cieszących się dużym zainteresowanie zarówno ze strony uczniów jak i wychowawców oraz pedagogów szkolnych.

 

2 grudnia w  ramach XVIII SzWP w teatrze im. Adama Mickiewicza  w Cieszynie odbył się spektakl, pt.: „Bici Biją" poruszający problematykę agresji i przemocy wśród młodych ludzi. Przedstawienie zakończyła krótka dyskusja na temat przyczyn powstawania agresji oraz metod jej zapobiegania. Sztukę wystawił Teatr Ludowy z Krakowa, który ponad 10 lat zajmuje się realizowaniem programu „Terapia przez sztukę", jest także rekomendowany przez Kuratorium Oświaty. Spektakl cieszył się dużym zainteresowaniem wśród szkół, wzięło w nim udział około 550 osób (dzieci, młodzieży, nauczycieli oraz pedagogów).

 

Z XVIII edycji „Szkoły" skorzystali również dorośli. Osoby, które licznie uczestniczyły w zajęciach, to głównie przedstawiciele szkół , pracownicy socjalni, osoby pracujące w obszarze uzależnień oraz osoby pracujące w punktach konsultacyjnych. Przeprowadzone zostały warsztaty, pt.: „alkohol a depresja" oraz panel dyskusyjny, pt.: „Spoty reklamowe - profilaktyka werbalna", które pozwoliły zobrazować powagę i rozmiar problemów, które mogą spotkać każdego niezależnie od wieku, płci, czy miejsca zamieszkania.

 

Duże zainteresowanie warsztatami ze strony szkół pokazuje, iż tego rodzaju działania są potrzebne. Zatem konieczne staje się kontynuowanie zajęć w kolejnych latach. Mamy nadzieję, że następne edycje Szkoły będą angażowały równie liczne grupy odbiorców.

 

            Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dziękuje wszystkim osobom, które przyczyniły się do zorganizowania XVIII SzWP: dyrekcji Gimnazjum nr 3 oraz dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych za udostępnienie sal, osobom biorącym udział w zajęciach oraz prowadzącym.

 

 

 

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej dziękuje wszystkim osobom,

które przyczyniły się do zorganizowania XVIII SzWP:

dyrekcji Gimnazjum nr 3 oraz dyrekcji Zespołu Szkół Technicznych za udostępnienie sal,

osobom biorącym udział w zajęciach oraz prowadzącym.